StarTech.com 1U Fixed Server Rack Mount Shelf, 10in Deep Steel Universal Cantilever Tray for 19" AV/Data/Network Equipment Rack with Cage Nuts & Screws, 44lbs Weight Capacity, 10" Deep - 1U Network Rack Shelf (CABSHELF1U10) - Rack shelf - black - 1U - 10"
Category: Server Accessories
Code: CABSHELF1U10
Brand: StarTech
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
SG297 5 18/05/2026 unknown 33.81
Product Description
StarTech.com 1U Fixed Server Rack Mount Shelf, 10in Deep Steel Universal Cantilever Tray for 19" AV/Data/Network Equipment Rack with Cage Nuts & Screws, 44lbs Weight Capacity, 10" Deep - 1U Network Rack Shelf (CABSHELF1U10) - rack shelf - 1U
Product Type
Rack shelf
Package Content
4 cage nuts, 4 mounting screws
Colour
Black
Rack Size
10"
Height (Rack Units)
1U
Product Material
Cold-rolled steel
Dimensions (WxDxH)
48.26 cm x 25.4 cm x 4.45 cm
Features
Cantilever
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Product Type
Rack shelf
Product Material
Cold-rolled steel
Package Content
4 cage nuts, 4 mounting screws
Rack Size
10"