StarTech.com 1U Fixed Server Rack Mount Shelf, 10in Deep Steel Universal Cantilever Tray for 19" AV/Data/Network Equipment Rack with Cage Nuts & Screws, 44lbs Weight Capacity, 10" Deep - 1U Network Rack Shelf (CABSHELF1U10) - Rack shelf - black - 1U - 10"
Category:
Server Accessories
Code:
CABSHELF1U10
Brand:
StarTech
Warranty:
Unknown
For illustrative purpose only
×
For illustrative purpose only
Stock
Qty
Est. Delivery
Price
SGD
SGD (Default)
VAT
SG297
5
18/05/2026
unknown
50.38
Compare
Add to comparison
Remove all from comparison
Find similar
Specification
Extended specification
Related Products
Product Description
StarTech.com 1U Fixed Server Rack Mount Shelf, 10in Deep Steel Universal Cantilever Tray for 19" AV/Data/Network Equipment Rack with Cage Nuts & Screws, 44lbs Weight Capacity, 10" Deep - 1U Network Rack Shelf (CABSHELF1U10) - rack shelf - 1U
Product Type
Rack shelf
Package Content
4 cage nuts, 4 mounting screws
Colour
Black
Rack Size
10"
Height (Rack Units)
1U
Product Material
Cold-rolled steel
Dimensions (WxDxH)
48.26 cm x 25.4 cm x 4.45 cm
Features
Cantilever
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Product Type
Rack shelf
Product Material
Cold-rolled steel
Package Content
4 cage nuts, 4 mounting screws
Rack Size
10"