SilverStone XE360-TR5 - Processor liquid cooling system - Radiator Size: 360 mm - (for: SP3, sTRX4, sWRX8, TR4, sWRX9, SP6, sTR5) - copper - 120 mm
Code: XE360-TR5
Brand: SilverStone Technology
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
ASIUS 16 5/14/2026 unknown 488.83
Product Description
SilverStone XE360-TR5 - processor liquid cooling system
Product Type
Processor liquid cooling system
Compatibility
Socket SP3, Socket sTRX4, Socket sWRX8, Socket TR4, Socket sWRX9, Socket SP6, Socket sTR5
Heatsink Material
Copper
Liquid Cooler Radiator Size
360 mm
Fans Qty
Triple
Fan Diameter
120 mm
Fan Height
0.98 in
Rotation Speed
600-2800 rpm
Air Flow
87.72 cfm
Noise Level
46 dBA
Power Connector
4-pin PWM
Rated Voltage
12 V
Product Type
Compatible With
Heatsink Material
Copper
Heatsink Dimensions
79 mm x 25 mm x 119 mm
Radiator Material
Aluminum
Radiator Dimensions
15.51 in x 4.72 in x 1.1 in
Fans Qty
3
Fan Diameter
120 mm
Fan Height
0.98 in
Rotation Speed
600-2800 rpm
Air Flow
87.72 cfm
Air Pressure
3.09 mm
Noise Level
46 dBA
Power Connector
4-pin PWM
Rated Voltage
12 V
Rated Current
0.38 A