LG OLED83C5PUA - 83" Diagonal Class (83.5" viewable) - C5 Series OLED TV - OLED evo AI - Smart TV - webOS - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR
Category:
OLED TVs
Code:
OLED83C5PUA
Brand:
LG Electronics
Warranty:
Unknown
For illustrative purpose only
×
For illustrative purpose only
Stock
Qty
Est. Delivery
Price
VAT
BHUS
1+
5/18/2026
unknown
Compare
0
Add to comparison
Remove all from comparison
Find similar
Specification
Extended specification
Product Description
LG OLED83C5PUA C5 Series - 83" Class (83.5" viewable) OLED TV - OLED evo AI - 4K
Product Type
OLED TV - OLED evo AI - Smart TV
Diagonal Class
83"
Diagonal Size
83.5"
Platform
webOS
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
HDR Format
Dolby Vision, HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Frame Rate & Enhancement Technology
120 Hz Native Refresh Rate, 144 Hz Variable Refresh Rate (VRR), OLED Motion
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LCD Backlight Technology
Pixel dimming
Image Aspect Ratio
16:9
Digital TV Tuner
ATSC, QAM
Internet Streaming Services
Google Cast, Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV, LG Channels
Picture Enhancements
Speaker System
2.2 channel
Sound Effects
Dynamic Sound Booster
Platform
Matter, ThinQ, Apple Home
Intelligent Assistant
Alexa, Google Assistant (not available for some languages and countries)
USB
3 ports
Included Accessories
Remote control
Voltage
AC 120 V (50/60 Hz)
Power Consumption Operational
223 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Energy Consumption per Year
410 kWh
Dimensions (WxDxH) - without stand
72.5 in x 2.1 in x 41.5 in
Weight
62.39 lbs
Manufacturer Warranty
1-year warranty
Product Type
Power Consumption Operational
223 Watt
Energy Consumption per Year
410 kWh
Diagonal Class
83"
Diagonal Size
83.5"
Series
C5 Series
Model Year
webOS
Operating System
webOS 25
HDR Capable
Yes
HDR Format
Dolby Vision, HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?9 Gen 8 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Filmmaker Mode, Auto Low Latency Mode (ALLM), HGIG Mode
Picture Enhancements
Design
Ultra Slim Design
Dimensions
Without stand
Width
72.5 in
Depth
2.1 in
Height
41.5 in
Weight
62.39 lbs
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
Pixel dimming
Response Time
0.1 ms
Additional Features
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
400 x 400 mm
VESA Compatibility
Digital TV Tuner
ATSC, QAM
Supported Audio Formats
AC4, AC3, E-AC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA
USB Port
USB Ports Qty
3
Type
Remote control
Battery Included
Features
Intelligent voice recognition, AI Magic Remote
Digital Audio Format
Dolby Atmos, Dolby Digital output
Surround Mode
Sound Effects
Dynamic Sound Booster
Speaker System
2.2 channel
Additional Features
Functionality
WEB browsing, Internet video playback, on-line Internet gaming
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LAN Protocol
Ethernet
Wi-Fi Protocol
802.11ax (Wi-Fi 6E)
Bluetooth Version
Bluetooth 5.3
Connect & Share
Multi View, Home Hub, IP Control, Screen Share, Sound Share
Internet Streaming Services
Supported Consumer Electronics Control (CEC)
Simplink
Connector Type
4 x HDMI ¦ 3 x USB 2.0 ¦ SPDIF output ¦ LAN ¦ Headphones ¦ RS-232C input ¦ RF input
Internet of Things (IoT) Compatible
Matter, ThinQ, Apple Home
Intelligent Assistant
Compliant Standards
HGiG, CEC
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 120 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Service & Support
Limited warranty - parts and labor - 1 year
Dimensions & Weight Details
Panel without stand - 72.5 in x 2.1 in x 41.5 in x 62.4 lbs ¦ Panel with stand - 72.5 in x 11.7 in x 43.1 in x 72.8 lbs ¦ Stand - 18.1 in x 11.7 in
Width (Shipping)
80.7 in
Depth (Shipping)
7.9 in
Height (Shipping)
47.6 in