Sony KD-32W830K - 32" Diagonal Class (31.5" viewable) - W830K Series LED-backlit LCD TV - Smart TV - Google TV - 720p 1366 x 768 - HDR - Direct LED - black
Category: LED TVs
Code: KD32W830K
Brand: Sony
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
BHUS 1+ 5/19/2026 unknown 334.43
Product Description
Sony KD-32W830K W830K Series - 32" Class (31.5" viewable) LED-backlit LCD TV - HD
Product Type
LED-backlit LCD TV - Smart TV
Diagonal Class
32"
Diagonal Size
31.5"
Color
Black
Platform
Google TV
Resolution
1366 x 768
Display Format
720p
Input Video Formats
HDR Format
HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Frame Rate & Enhancement Technology
Motionflow XR 240 technology, 60 Hz Native Refresh Rate
Video Interface
Composite, HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LCD Backlight Technology
Direct LED frame dimming
Image Aspect Ratio
16:9
Digital TV Tuner
ATSC/ClearQAM
Internet Streaming Services
Voice Search, Chromecast
Picture Enhancements
Live Color, X-Reality PRO Engine, Dynamic Contrast Enhancer
Speaker System
2 speakers
Intelligent Assistant
Google Assistant, Alexa (not available for some languages and countries)
Storage Capacity
16 GB
USB
2 ports
Included Accessories
Remote control
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Dimensions (WxDxH) - without stand
28.7 in x 3 in x 17.2 in
Weight
10.58 lbs
Product Type
LED-backlit LCD TV - Smart TV
Diagonal Class
32"
Diagonal Size
31.5"
Series
W830K Series
Model Year
2022
Platform
Google TV
Operating System
Android TV
HDR Capable
Yes
HDR Format
HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
Composite, HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Backlight off mode
Picture Enhancements
Design
Narrow Bezel Design
Dimensions
Without stand
Width
28.7 in
Depth
3 in
Height
17.2 in
Weight
10.58 lbs
Enclosure Color
Black
Resolution
1366 x 768
Display Format
720p
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
Direct LED - frame dimming
Display Menu Language
Multilingual
Additional Features
Audio Description (AD), Dynamic Backlight Control, X-Protection PRO, text magnification
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Color
Stand Features
Slim stand
Flat Panel Mount Interface
100 x 100 mm
VESA Compatibility
Channel Coverage
VHF:2-13, UHF:14-69, Cable:1-135
Digital TV Tuner
ATSC/ClearQAM
Input Video Formats
Electronic Program Guide
Digital EPG
Closed Caption Capability
Supported Video Formats
USB Port
USB Ports Qty
2
Configuration
16 GB
Type
Remote control
Battery Included
Features
Voice control
Digital Audio Format
Dolby Audio
Speaker System
2 speakers
Output Power / Total
20 Watt
Additional Features
Audio Return Channel (ARC), Clear Phase Speaker, Bass Reflex Speaker System, Open Baffle Speaker
Speakers
2 x speaker - 10 Watt
Driver Details
Speaker: 1 x full-range driver
Functionality
Internet video playback
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LAN Protocol
Ethernet
Wi-Fi Protocol
802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11a, 802.11ac
Bluetooth Version
Bluetooth 5.0
Connect & Share
Bluetooth Human Interface Device (HID)
Internet Streaming Services
Voice Search, Chromecast
Application Store
Google Play
Connector Type
Internet of Things (IoT) Compatible
Intelligent Assistant
Compliant Standards
HDCP 1.4
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Auto On/Off
Dimensions & Weight Details
Panel without stand - 28.7 in x 3 in x 17.2 in x 10.6 lbs ¦ Panel with stand - 28.7 in x 7.4 in x 18.3 in x 11 lbs
Width (Shipping)
31.5 in
Depth (Shipping)
5.6 in
Height (Shipping)
21 in