StarTech.com 2.5in Anti-Static Hard Drive Protector Case - Black (3pk) - 2.5 HDD protector black - 2.5 HDD protector (HDDCASE25BK) - Hard drive protective sleeve - black (pack of 3) - for P/N: SATERASER4, SDOCK1EU3P2, SDOCK2ERU33, SDOCK2U33V, SDOCK4U313, USB31C2SAT3
Code: HDDCASE25BK
Brand: StarTech
Warranty: 24 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
SYNUS 696 5/15/2026 unknown 42.77
IMUS 0 unknown 24.64
Marketing description
Provides safe handling and anti-static protection for most 2.5in hard drives. The HDDCASE25BK 2.5-inch Anti-Static Hard Drive Protector Cases provide convenience and safety for almost any bare 2.5-inch SATA or IDE Hard Drives (HDD) or Solid State Drives (SSD). Constructed from a rugged anti-static rated plastic, these cases resist electrostatic build up and discharge, keeping sensitive equipment from harm - ideal for preventing accidental electrostatic discharges (ESD) in any environment where bare hard drives are handled, and also for technicians and travelers who don't require a full enclosure. The protective cases feature a convenient access door for the drive connector, enabling you to access data contents without having to remove the HDD from the case.
Product Description
StarTech.com 2.5in Anti-Static Hard Drive Protector Case - Black (3pk) - 2.5 HDD protector black - 2.5 HDD protector (HDDCASE25BK) - hard drive protective sleeve
Product Type
Hard drive protective sleeve
Packaged Quantity
3 (specifications are for single item)
Product Material
Polypropylene
Dimensions (WxDxH)
3.3 in x 4.2 in x 0.6 in