Rokinon DS24M-NEX - Wide-angle lens - 24 mm - T1.5 Cine DS - Sony E-mount - for Sony Cinema Line; a VLOGCAM; a1; a1 II; a6700; a7 IV; a7 V; a7C II; a7CR; a7R V; a9 III
Category: 35mm Camera Lenses
Code: DS24M-NEX
Brand: Rokinon
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
BHUS 1+ 5/19/2026 unknown 613.05
Product Description
Rokinon DS24M-NEX - wide-angle lens - 24 mm
Lens System
Wide-angle lens
Intended For
Mirrorless system
Mounting Type
Sony E-mount
Lens Aperture
T1.5
Focal Length
24 mm
Min Focus Distance
9.8 in
Focus Adjustment
Manual
Lens Construction
12 groups / 13 elements
Special Functions
Wide angle
Filter Size
77 mm
Length
4.9 in
Weight
22.57 oz
Designed For
Sony; Cinema Line; NXCAM; a; a NEX; a VLOGCAM; a1; a1 II; a3000; a3500; a5000; a5100; a6000; a6100; a6300; a6400; a6500; a6600; a6700; a7; a7 II; a7 III; a7 IV; a7 V; a7C; a7C II; a7CR; a7R; a7R II; a7R III; a7R IV; a7R V; a7s; a7s II; a7s III; a9; a9 II; a9 III
Length
4.9 in
Diameter
3.3 in
Weight
22.57 oz
Type
Wide-angle lens
Special Functions
Wide angle
Intended For
Mirrorless system
Focal Length
24 mm
Lens Aperture
T1.5
Minimum Aperture
T22
Min Focus Distance
9.8 in
Focus Adjustment
Manual
Max View Angle
84.1 degrees
Lens Construction
12 groups / 13 elements
Filter Size
77 mm
Diaphragm Blades
8
Lens Coating
UMC (Ultra Multi Coated) coating
Mounting Type
Sony E-mount
Features
Included Accessories
Lens hood, dust cap, lens cap
Designed For
Sony ¦ Sony Cinema Line ¦ Sony NXCAM ¦ Sony a ¦ Sony a NEX ¦ Sony a VLOGCAM ¦ Sony a1 ¦ Sony a1 II ¦ Sony a3000 ¦ Sony a3500 ¦ Sony a5000 ¦ Sony a5100 ¦ Sony a6000 ¦ Sony a6100 ¦ Sony a6300 ¦ Sony a6400 ¦ Sony a6500 ¦ Sony a6600 ¦ Sony a6700 ¦ Sony a7 ¦ Sony a7 II ¦ Sony a7 III ¦ Sony a7 IV ¦ Sony a7 V ¦ Sony a7C ¦ Sony a7C II ¦ Sony a7CR ¦ Sony a7R ¦ Sony a7R II ¦ Sony a7R III ¦ Sony a7R IV ¦ Sony a7R V ¦ Sony a7s ¦ Sony a7s II ¦ Sony a7s III ¦ Sony a9 ¦ Sony a9 II ¦ Sony a9 III