LG 32LN340CBUD - 32" Diagonal Class LED-backlit LCD TV - digital signage / hotel - webOS - 720p 1366 x 768 - ceramic black
Code: 32LN340CBUD
Brand: LG Electronics
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
EXAUS 144 5/15/2026 unknown 278.96
BHUS 0 unknown 274.43
DHUS 0 unknown 306.77
SCNUS 0 unknown 332.17
ASIUS 0 unknown 383.10
Product Description
LG 32LN340CBUD 32" LED-backlit LCD TV - HD - for digital signage / hotel
Product Type
LED-backlit LCD TV
Diagonal Class
32"
Commercial Use
Yes - digital signage / hotel
Color
Ceramic black
Platform
webOS
Resolution
1366 x 768
Display Format
720p
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
2 ports
Connectivity
LAN
LCD Backlight Technology
LED backlight
Image Aspect Ratio
16:9
Digital TV Tuner
ATSC, ClearQAM
Analog TV Tuner
NTSC
Commercial Features
Settings Cloning Capability
Yes
Speaker System
2 channel
USB
Yes
Included Accessories
Remote control
Voltage
AC 120 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Energy Consumption per Year
55 kWh
Dimensions (WxDxH) - without stand
29.1 in x 3.3 in x 17.4 in
Weight
10.69 lbs
Product Type
LED-backlit LCD TV
Energy Consumption per Year
55 kWh
Diagonal Class
32"
Commercial Use
Yes - digital signage / hotel
Platform
webOS
Operating System
webOS 22
TV Tuner Presence
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
2 ports
Dimensions
Without stand
Width
29.1 in
Depth
3.3 in
Height
17.4 in
Weight
10.69 lbs
Enclosure Color
Ceramic black
Resolution
1366 x 768
Display Format
720p
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
LED backlight
Image Contrast Ratio
1200:1
Commercial Features
Settings Cloning Capability
Additional Features
Security lock slot (cable lock sold separately), Motion eye care
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Features
2 Pole
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm
VESA Compatibility
Analog TV Tuner
NTSC
Digital TV Tuner
ATSC, ClearQAM
HDTV Tuner
USB Port
USB Ports Qty
1
Type
Remote control
Features
L-Con control
Speaker System
2 channel
Output Power / Total
10 Watt
Additional Features
LG Sound Sync
Speakers
2 x speaker - 5 Watt
Connectivity
LAN
LAN Protocol
Ethernet
Connector Type
Security Slot Type
Kensington security slot
Compliant Standards
UL, EMC, FCC
Power Device
Power supply
Input Voltage
AC 120 V (50/60 Hz)
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Estimated Annual Operating Cost
Dimensions & Weight Details
Panel without stand - 29.1 in x 3.3 in x 17.4 in x 10.7 lbs ¦ Panel with stand - 29.1 in x 6.6 in x 18.6 in x 10.8 lbs