StarTech.com 2.5" to 3.5" SATA HDD/SSD Adapter Enclosure - External Hard Drive Converter with HDD/SSD Height up to 12.5mm (25SAT35HDD) - Storage enclosure - 2.5" - SATA 6Gb/s - SATA 6Gb/s - for P/N: S352BU33HR
Code: 25SAT35HDD
Brand: StarTech
Warranty: 24 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
IMUS 11 5/15/2026 unknown 38.62
SYNUS 456 5/15/2026 unknown 59.09
DHUS 0 unknown 41.32
Marketing description
Turn a 2.5" SATA HDD/SSD into a 3.5" SATA Drive. The 25SAT35HDD 2.5" to 3.5" hard drive adapter enclosure turns a 2.5" SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5" drive.
The adapter enclosure lets you substitute a 3.5" hard drive for a 2.5" SSD/HDD in any application that would typically require a 3.5" drive, such as desktop chassis, backplane, or docking station. The enclosure has the same dimensions as a standard 3.5" hard drive, including mounting points, and SATA connector locations.
With support for drives up to 12.5mm in height, and high-capacity SATA I/II/III drives (tested up to 1TB) this HDD adapter ensures compatibility with virtually any 2.5" SATA hard drive or solid state drive.
Product Description
StarTech.com 2.5" to 3.5" SATA HDD/SSD Adapter Enclosure - External Hard Drive Converter with HDD/SSD Height up to 12.5mm (25SAT35HDD) - storage enclosure - SATA 6Gb/s - SATA 6Gb/s
Device Type
Storage enclosure - internal
Bus Type
SATA 6Gb/s
Expansion Bays
1 x internal - 2.5" x 1/8H
Compatible Bay
1 3.5" x 1/3H
Hard Drive Form Factor Compatibility
2.5"
Supported Interface
SATA-600
Drive Connector
22 pin Serial ATA
Bay Connector
22 pin Serial ATA
Interface
SATA 6Gb/s
Data Transfer Rate
6 Gbit/s
Supported Devices
Hard drive, solid state drive
Product Material
Plastic, aluminum
Dimensions (WxDxH)
4 in x 5.7 in x 1.4 in
Weight
9.17 oz
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Designed For
P/N: S352BU33HR
Device Type
Storage enclosure - internal
2.5"
Host Bus
Product Material
Plastic, aluminum
Supported Interface
SATA-600
Interface
Data Transfer Rate
6 Gbit/s
Supported Devices
Hard drive, solid state drive
Bays
1 x internal - 2.5" x 1/8H
Interfaces
1 x SATA 6Gb/s
Connections
1 - 22 pin Serial ATA
Compatible Bay
1 x internal 3.5" x 1/3H
Cables Included
1 x Serial ATA cable
Features
Tested with up to 1TB 7200 RPM 2.5" hard drives
Compliant Standards
FCC, RoHS
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Width
4 in
Depth
5.7 in
Height
1.4 in
Weight
9.17 oz
Shipping Width
4.5 in
Shipping Depth
6.4 in
Shipping Height
1.5 in
Shipping Weight
Min Operating Temperature
41 °F
Max Operating Temperature
131 °F
Humidity Range Operating
5 - 85%