Neomounts LED-VW2000BLACK - Bracket - for flat panel - lockable - black - screen size: 32"-75" - wall-mountable
Code: LED-VW2000BLACK
Brand: NewStar
Warranty: 60 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
TDGB 22 15/05/2026 unknown 177.85
IMUK 0 unknown 167.47
Product Description
Neomounts LED-VW2000BLACK bracket - for flat panel - black
Product Type
Bracket - wall-mountable - lockable
Dimensions (WxDxH)
93.4 cm 48.3 cm
Adjustable Depth
12-30 cm
Tilt
12°
Adjustments
Levelling, tilt
Recommended Use
Flat panel
Recommended Display Size
32"-75"
VESA Mounting Interface
Up to 600 x 400 mm, from 200 x 200 mm
Max Mounting Pattern Size
600 x 450 mm
Max Load Weight
70 kg
Colour
Black
Manufacturer Warranty
5-year warranty
Width
93.4 cm
Height
48.3 cm
Adjustable Depth
12-30 cm
Colour
Black
Type
Bracket
Recommended Use
Flat panel
Placing / Mounting
Wall-mountable
VESA Mounting Interface
Max Mounting Pattern Size
600 x 450 mm
Cable Management
Integrated cable management
Lockable
Yes
Recommended Display Size
32"-75"