Code: ICUSB232DB25
Brand: StarTech
Warranty: 24 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
GB304 24 18/05/2026 unknown 18.25
IMUK 63 18/05/2026 unknown 18.64
TDGB 79 18/05/2026 unknown 19.90
EXGB 0 unknown 18.55
EETGB1 0 unknown 32.72
EETGB2 0 unknown 32.72
Marketing description
Product Description
Device Type
Serial adapter
Form Factor
External
Interface (Bus) Type
USB 2.0
Colour
Grey
System Requirements
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Device Type
Serial adapter
Form Factor
External
Interface (Bus) Type
USB 2.0
Connectivity Technology
Wired
Interfaces
1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x RS-232 - 25 pin D-Sub (DB-25)
Connections
1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type A
Colour
Grey
OS Required
Additional Requirements
USB port
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
60 °C
Humidity Range Operating
0 - 90%