ASUS VA27AQSB - LED monitor - 27" - 2560 x 1440 QHD @ 75 Hz - IPS - 350 cd/m² - 1000:1 - 1 ms - HDMI, DisplayPort - speakers - black
Category: Computer Monitors
Code: VA27AQSB
Brand: ASUS
Warranty: 12 Months
For illustrative purpose only
Prices indicated are without delivery costs and VAT
Read more
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK773 2 7-14 days unknown 234.23
Documents
 User manual
Product Description
ASUS VA27AQSB - LED monitor - 27"
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 27"
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/364611
Energy Class
Class E
Energy Consumption per Year
58.4 kWh
Power Consumption (On mode)
21.7 W
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync, VESA Adaptive-Sync
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 at 75 Hz
Pixel Pitch
0.233 mm
Brightness
350 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1 / 100000000:1 (dynamic)
Response Time
1 ms (MPRT)
Colour Support
16.7 million colours
Input Connectors
HDMI, DisplayPort
Display Position Adjustments
Height, pivot (rotation), swivel, tilt
Screen Coating
Anti-glare
Voltage
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Colour
Black
Dimensions (WxDxH) - with stand
61.383 cm x 22.63 cm x 51.729 cm
Weight
6.69 kg
Environmental Standards
TCO Certified Edge Displays, TCO Certified Displays 9, TCO Certified, generation 10, for displays
Compliant Standards
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class E
Energy Consumption per Year
58.4 kWh
Diagonal Size
27"
Adaptive-Sync Technology
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 at 75 Hz
Pixel Pitch
0.233 mm
Brightness
350 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1 / 100000000:1 (dynamic)
Colour Support
16.7 million colours
Response Time
1 ms (MPRT)
Vertical Refresh Rate
48 - 75 Hz
Horizontal Refresh Rate
24 - 112 kHz
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare
Backlight Technology
LED backlight
Features
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
61.383 cm x 22.63 cm x 51.729 cm - with stand
Weight
6.69 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
2 watt
Interfaces
DisplayPort ¦ HDMI ¦ Headphones ¦ 2 x USB 2.0
Display Position Adjustments
Tilt Angle
-5/+35
Swivel Angle
180
Rotation Angle
90
Height Adjustment
150 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Compliant Standards
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 120/230 V (50/60 Hz)
Power Consumption (On mode)
21.7 W