Brother HL-L3220CW - Printer - colour - LED - A4/Legal - 600 x 2400 dpi - up to 18 ppm (mono) / up to 18 ppm (colour) - capacity: 250 sheets - USB 2.0, Wi-Fi(n)
Code: HLL3220CW
Brand: Brother
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Prices indicated are without delivery costs and VAT
Read more
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
PL160 1 7-14 days unknown 227.22
Product Description
Brother HL-L3220CW - printer - colour - LED
Printer Type
Workgroup printer - LED - colour
Weight
14.7 kg
Media Size Class
A4/Legal
Max Media Size
Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm)
Min Media Size (Custom)
76.2 mm x 116 mm
Max Media Size (Custom)
216 mm x 355.6 mm
Print Speed
Up to 18 ppm - B/W - A4 (210 x 297 mm) ¦ Up to 18 ppm - colour - A4 (210 x 297 mm)
Max Resolution (B&W)
600 x 2400 dpi
Max Resolution (Colour)
600 x 2400 dpi
Max Resolution Class (B&W)
Max Resolution Class (Colour)
Interface
USB 2.0, Wi-Fi(n)
RAM Installed (Max)
256 MB
Language Simulation
PCL 5E, PCL 5C, PCL 6, PCL XL 3.0, BR-Script3, PDF 1.7
Barcodes
Media Type
Plain paper, thick paper, thin paper, recycled paper, bond paper, labels, envelopes, glossy paper
Total Media Capacity
250 sheets
Media Handling
250-sheet input tray, 1-sheet manual tray
Recommended Monthly Volume
Up to 3000 pages
Networking
Print server
Power
AC 220-240 V
System Requirements
Windows 11, Linux, Apple MacOS, Google Chrome OS
Manufacturer Warranty
3-year warranty (Italy - 1 year)
Dimensions (WxDxH)
39.9 cm x 39.9 cm x 23.9 cm
Printer Type
Print Speed
Built-in Devices
1 line LCD display
Connectivity Technology
Wireless
Interface
USB 2.0, Wi-Fi(n)
Max Resolution (B&W)
Max Resolution (Colour)
Max Resolution Class (B&W)
Max Resolution Class (Colour)
First Print Out Time B/W
15 sec
First Print Out Time Colour
15 sec
Language Simulation
Fonts Included
73 x scalable PCL ¦ 12 x bitmapped PCL ¦ 66 x scalable PostScript
Barcodes
Media Handling
RAM Installed (Max)
256 MB
Media Type
Media Size Class
A4/Legal
Max Media Size
Min Media Size (Custom)
76.2 mm x 116 mm
Max Media Size (Custom)
216 mm x 355.6 mm
Media Sizes
A4 (210 x 297 mm), ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), Legal (216 x 356 mm), Executive (184 x 267 mm), A5 (148 x 210 mm), A6 (105 x 148 mm), JIS B5 (182 x 257 mm), B5 (176 x 250 mm), JIS B6 (128 x 182 mm), Folio (203 x 330 mm), 76.2 x 116 mm, 216 x 355.6 mm
Envelope Sizes
International DL (110 x 220 mm), Com-10 (105 x 241 mm), International C5 (162 x 229 mm), Monarch (98.4 x 190.5 mm)
Media Weight
60 g/m² - 105 g/m²
Total Media Capacity
250 sheets
Media Feeders
Input tray: 1 x automatic - 250 sheets - Legal (216 x 356 mm) weight: 60 g/m² - 105 g/m² ¦ Bypass tray: 1 x manual - 1 sheet - 216 x 355.6 mm weight: 60 g/m² - 105 g/m² ¦ Output tray: 1 - 150 sheets