Startech USB C Dock, Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz, USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery (PD), SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio, Thunderbolt 3 Compatible - USB 3.1 Gen 1 Dock (DK30CHDPPDUE) - Docking station - USB-C - HDMI, DP - 1GbE - 60 Watt - United Kingdom, Europe
Category:
Notebook Docking Stations
Code:
DK30CHDPPDUE
Brand:
StarTech
Warranty:
36 Months
For illustrative purpose only
×
For illustrative purpose only
Prices indicated are without delivery costs and VAT
Read more
Stock
Qty
Est. Delivery
Price
VAT
NL326
8
7-14 days
unknown
138.06
ES087
7
7-14 days
unknown
139.86
BE320
6
Compare
Add to comparison
Remove all from comparison
Find similar
Specification
Extended specification
Related Products
Product Description
Startech USB C Dock, Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz, USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery (PD), SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio, Thunderbolt 3 Compatible - USB 3.1 Gen 1 Dock (DK30CHDPPDUE) - docking station - USB-C - HDMI, DP - 1GbE
Product Type
Docking station
Docking Interface
USB-C
Video Interfaces
HDMI, DP
Dimensions (WxDxH)
8 cm x 22 cm x 2.5 cm
Weight
385 g
Colour
Black, silver
Localisation
United Kingdom, Europe
Networking
Gigabit Ethernet
Power
Power adapter AC 120/230 V 60 Watt Power Provided
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Product Type
Docking station
Width
8 cm
Depth
22 cm
Height
2.5 cm
Weight
385 g
Enclosure Colour
Black, silver
Localisation
United Kingdom, Europe
Data Link Protocol
Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Compliant Standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, USB 1.1, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1
Expansion Slots
1 (total) / 1 (free) x SD / MMC Memory Card
Interfaces
1 x USB-C - input - 24 pin USB-C ¦ 4 x SuperSpeed USB 3.0 - output - 9 pin USB Type A ¦ 1 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x display / video - DisplayPort output - 20 pin DisplayPort ¦ 1 x audio - output - mini-phone 3.5 mm 4-pole ¦ 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45
Compatible Slots
1 x SD / MMC Memory Card
Cables Included
1 x USB-C cable - external
Features
Power Device
Power adapter
Voltage Required
AC 120/230 V
Power Provided
60 Watt
OS Required
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Shipping Weight
1.4 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
60 °C