Thomson Easy TV 40FD2S13 - 40" Diagonal Class LED-backlit LCD TV - 1080p 1920 x 1080 - Direct LED
Category: LED TVs
Code: 40FD2S13
Brand: Thomson
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Prices indicated are without delivery costs and VAT
Read more
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
FI548 40 7-14 days unknown 223.40
Product Description
Thomson Easy TV 40FD2S13 40" LED-backlit LCD TV - Full HD
Product Type
LED-backlit LCD TV
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1468116
Diagonal Class
40"
Resolution
1920 x 1080
Display Format
1080p
Frame Rate & Enhancement Technology
60 Hz Refresh Rate
Video Interface
Composite, HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
LCD Backlight Technology
Direct LED
Image Aspect Ratio
16:9
Digital TV Tuner
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Picture Enhancements
Dynamic Noise Reduction
Speaker System
2 speakers
USB
2 ports
Included Accessories
Remote control
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Energy Class
Class E
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Dimensions (WxDxH) - without stand
89.2 cm x 8.5 cm x 50.9 cm
Weight
5.35 kg
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Product Type
LED-backlit LCD TV
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class E
Power Consumption (Max)
90 Watt
Power Consumption SDR (On mode)
36 kWh/1000h
Diagonal Class
40"
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
Composite, HDMI
HDMI Ports Qty
3 ports
Modes
Hotel mode
Picture Enhancements
Dynamic Noise Reduction
Design
Frameless Design
Dimensions
Without stand
Width
89.2 cm
Depth
8.5 cm
Height
50.9 cm
Weight
5.35 kg
Resolution
1920 x 1080
Display Format
1080p
Image Aspect Ratio
16:9
60 Hz Refresh Rate
LCD Backlight Technology
Direct LED
Viewing Angle
178 degrees
Viewing Angle (Vertical)
178 degrees
Features
8-bit support, adaptive deinterlacing
Stand
Included
Stand Design
Tabletop
Stand Features
Side feet
Flat Panel Mount Interface
200 x 200 mm