ASUS TUF Gaming VG32WQ3B - LED monitor - gaming - curved - 32" - 2560 x 1440 QHD @ 180 Hz - Fast VA - 300 cd/m² - 3500:1 - HDR10 - 0.5 ms - 2xHDMI, DisplayPort - speakers - black
Category: Computer Monitors
Code: VG32WQ3B
Brand: ASUS
Warranty: 12 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK773 0 unknown 253.31
DK773 0 unknown 253.31
Product Description
ASUS TUF Gaming VG32WQ3B - LED monitor - curved - QHD - 32" - HDR
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 32"
Energy Class
Class E
Curved Screen
Yes
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync, VESA Adaptive-Sync
Panel Type
Fast VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 at 180 Hz
Pixel Pitch
0.272 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
3500:1
HDR Capable
HDR10
Response Time
1 ms (grey-to-grey), 0.5 ms (min)
Gaming
Yes
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
120% sRGB, 90% DCI-P3
Input Connectors
2xHDMI, DisplayPort
Display Position Adjustments
Tilt
Screen Coating
Anti-glare
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Colour
Black
Dimensions (WxDxH) - with stand
71 cm x 21.4 cm x 50.7 cm
Weight
7.1 kg
Compliant Standards
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Diagonal Size
32"
Curved Screen
Yes (1500R)
Adaptive-Sync Technology
Panel Type
Fast VA
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 at 180 Hz
Pixel Pitch
0.272 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
3500:1
HDR Format
HDR10
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
120% sRGB, 90% DCI-P3
Response Time
Vertical Refresh Rate
48 - 180 Hz
Horizontal Refresh Rate
30 - 225 kHz
Gaming
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare
Backlight Technology
LED backlight
Features
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
71 cm x 21.4 cm x 50.7 cm - with stand
Weight
7.1 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
2 Watt
Interfaces
2 x HDMI ¦ DisplayPort ¦ Headphones (mini-jack)
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/23
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Included Accessories
4 screws, power cable
Compliant Standards
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption SDR (On mode)
26 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
55 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
32 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0.3 Watt
Included Software
ASUS DisplayWidget Center
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
81 cm
Shipping Depth
22.6 cm
Shipping Height
52 cm
Shipping Weight
9.4 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C