LG OLED65G51LW - 65" Diagonal Class G5 Series OLED TV - OLED evo AI - Smart TV - webOS - 4K UHD (2160p) 3840 x 2160 - HDR
Category:
OLED TVs
Code:
OLED65G51LW
Brand:
LG Electronics
Warranty:
Unknown
For illustrative purpose only
×
For illustrative purpose only
Stock
Qty
Est. Delivery
Price
VAT
DK060
1
18/05/2026
unknown
DK060
1
02/06/2026
Compare
Add to comparison
Remove all from comparison
Find similar
Specification
Extended specification
Product Description
LG OLED65G51LW G5 Series - 65" OLED TV - OLED evo AI - 4K
Product Type
OLED TV - OLED evo AI - Smart TV
Diagonal Class
65"
Platform
webOS
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
HDR Format
Dolby Vision, HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Frame Rate & Enhancement Technology
120 Hz Native Refresh Rate, 165 Hz Variable Refresh Rate (VRR), OLED Motion
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Connectivity
Wi-Fi, LAN, Bluetooth
LCD Backlight Technology
Pixel dimming
Image Aspect Ratio
16:9
Digital TV Tuner
DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
Internet Streaming Services
Google Cast, LG Channels, NVIDIA GeForce NOW
Picture Enhancements
Speaker System
4.2 channel
Sound Effects
Dynamic Sound Booster
Platform
ThinQ, Google Home, Apple Home
USB
3 ports
Included Accessories
LG MR25GA remote control
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Energy Class
Class E
Power Consumption Stand by
0.5 watt
Dimensions (WxDxH) - without stand
144.1 cm x 2.43 cm x 82.6 cm
Weight
22 kg
Product Type
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Power Consumption SDR (On mode)
85 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
222 kWh/1000h
Diagonal Class
65"
Series
G5 Series
Model Year
webOS
Operating System
webOS 25
HDR Capable
Yes
HDR Format
Dolby Vision, HDR10
HDR Technology
Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video Processor
?11 Gen 2 AI 4K
TV Tuner Presence
Yes
Video Interface
HDMI
HDMI Ports Qty
4 ports
Modes
Filmmaker Mode, HGIG Mode, Auto Low Latency Mode (ALLM), Dolby Vision Game
Picture Enhancements
Design
One Wall Design
Dimensions
Without stand
Width
144.1 cm
Depth
2.43 cm
Height
82.6 cm
Weight
22 kg
Resolution
3840 x 2160
Display Format
4K UHD (2160p)
Image Aspect Ratio
16:9
LCD Backlight Technology
Pixel dimming
Coating
Anti-glare
Response Time
0.1 ms
Features
Stand
Optional
Stand Design
Tabletop
Flat Panel Mount Interface
300 x 300 mm