StarTech.com 70x15mm Replacement Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 Connector - 3 pin case Fan - TX3 Fan - 70mm Fan (FAN7X15TX3) - Case fan - 70 mm - black
Category: Computer Fans
Code: FAN7X15TX3
Brand: StarTech
Warranty: 12 - 24 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK060 26 01/06/2026 unknown 132.27
DE748 26 20/05/2026 unknown 139.58
JCBSW2 26 09/06/2026 unknown 164.58
IMXDK 0 unknown 81.90
DK060 0 unknown 132.27
Marketing description
Add additional chassis cooling with a 70mm ball bearing fan. This versatile 70mm fan is an ideal replacement fan for keeping your computer running cool. The fan can be powered through a TX3 connection, and features a dual ball bearing design that ensures reliable cooling and longer fan lifespan.
Product Description
StarTech.com 70x15mm Replacement Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 Connector - 3 pin case Fan - TX3 Fan - 70mm Fan (FAN7X15TX3) - case fan
Product Type
Case fan
Colour
Black
Fan Diameter
70 mm
Fan Height
15 mm
Fan Bearing
Dual ball bearing
Rotation Speed
3500 rpm
Air Flow
28 cfm
Product Material
Plastic
Features
Fan speed monitoring
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Product Type
Case fan
Product Material
Plastic
Colour
Black
Fan Diameter
70 mm
Fan Height
15 mm