Hikvision Thermometric Network Bullet Camera DS-2TD2166T-15 - Thermal network camera - colour (Day&Night) - 640 x 512 - fixed focal - audio - composite - LAN 10/100 - MJPEG, H.265, H.265+, H.264+ - DC 12 V / AC 24 V / PoE Plus
Category: Security Cameras
Code: DS-2TD2166T-15
Brand: Hikvision Digital Technology
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK060 1 02/06/2026 unknown 23,053.41
DK060 0 unknown 23,053.41
Product Description
Hikvision Thermometric Network Bullet Camera DS-2TD2166T-15 - thermal network camera
Device Type
Thermal network camera - fixed
Audio
Yes
Dimensions (WxDxH)
10.4 cm x 31.4 cm x 29.27 cm
Weight
2 kg
Connectivity Technology
Wired
Camera
Colour - Day&Night - NTSC, PAL
Max Resolution
640 x 512
Frame Rate (max)
50 frames per second
Optical Sensor Type
Uncooled VOx FPA
Focal Length Control
Fixed focal
Focal Length
1.5 mm
Focus Adjustment
(min distance 2.5 m)
Lens Iris
F/1.0
Interfaces
Composite video, Ethernet 10Base-T/100Base-TX
Voltage
DC 12 V / AC 24 V / PoE Plus
Features
Environmental Parameters (operating)
-40 °C - 65 °C; 0 - 90% relative humidity
Device Type
Thermal network camera
Audio Support
Yes
Audio Formats
PCM, G.726, G.722.1, MP2L2, G.711a, G.711u
Connectivity Technology
Wired
Width
10.4 cm
Depth
31.4 cm
Height
29.27 cm
Weight
2 kg
Type
Colour - Day&Night - fixed
Video Format
NTSC, PAL
Digital Video Format
MJPEG, H.265, H.265+, H.264+
Max Digital Video Resolution
640 x 512
Frame Rate (max)
50 frames per second
Features
Type
Uncooled VOx FPA
Fixed focal
Focal Length
1.5 mm
Lens Iris
F/1.0
Min Focus Distance
2.5 m
Video
Composite video
Network Interface
Ethernet 10Base-T/100Base-TX
Network Protocols
Alarm Inputs Qty
2
Alarm Outputs Qty
2
Ports
LAN/power - RJ-45 ¦ Audio line-in/microphone ¦ Audio line out ¦ Composite video - BNC
Supported Memory Cards
microSD Card, microSDHC Card, microSDXC Card
Compliant Standards
IP66, IEEE 802.1x
Power Requirements
DC 12 V / AC 24 V / PoE Plus
Min Operating Temperature
-40 °C
Max Operating Temperature
65 °C
Relative Humidity (operating)
0 - 90%