Category: Power Enclosures
Code: BPL48V75ART2U
Brand: CyberPower Systems
Warranty: 24 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
IMCAE 2 5/19/2026 unknown 1,777.95
IMCAW 0 unknown 1,134.10
IMCAE 0 unknown 1,134.10
DHCA 0 unknown 1,590.82
DHCA 0 unknown 1,590.82
SYNCA 0 unknown 1,696.59
IMCAW 0 unknown 1,777.95
Marketing description
The BPL48V75ART2U external battery pack houses twelve 12V 9Ah batteries, connected serially in two strings of six batteries. It is designed to match the appearance of the Smart App Online UPS models and can be similarly mounted in 2U rack or tower configurations. A battery data link transmits the unit's diagnostic vitals to the UPS display for real-time monitoring and a heavy gauge power cord, adapted with plug-n-play DC connectors, permits the battery pack to be easily "hot-swapped", ensuring continuous operation of critical systems, during normal UPS maintenance. Rugged, industrial-grade metal construction - meeting the same standards as the UPS models - allows for installation of the unit in demanding environments.
Product Description
CyberPower BPL48V75ART2U - battery enclosure - lead acid - 9 Ah
Device Type
Battery enclosure - external
Rack Size
2U
Weight
99.87 lbs
Output Voltage
48 V
Battery
Lead acid - 9 Ah
Battery Form Factor
Internal
Batteries Qty
12
System Requirements
Microsoft Windows 2000 Server, Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7
Dimensions (WxDxH)
17 in x 23.6 in x 3.5 in