StarTech.com 18in SAS 29 Pin to SATA Cable with LP4 Power - 18in SAS 29 pin to SATA Cable - 18in SFF 8482 to SATA (SAS729PW18) - SATA / SAS cable - 4 pin internal power, 29 pin internal SAS (SFF-8482) to SATA (R) - 1.5 ft - red - for P/N: DRW150SASBK
Category: SAS Cables
Code: SAS729PW18
Brand: StarTech
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
IMUS 10 5/15/2026 unknown 22.28
DHUS 10 5/15/2026 unknown 26.44
SYNUS 1324 5/15/2026 unknown 40.26
Marketing description
Connect a SAS hard drive to a SATA controller.. Ideal for use with SAS external storage devices, Host Bus Adapters and RAID controllers, this high quality 18in SAS (29-Pin) to SATA Cable delivers both power (LP4) and data connectivity. Please note that the SATA controller must support SAS drives.
Product Description
StarTech.com 18in SAS 29 Pin to SATA Cable with LP4 Power - 18in SAS 29 pin to SATA Cable - 18in SFF 8482 to SATA (SAS729PW18) - SATA / SAS cable - 1.5 ft
Type
SATA / SAS cable
Length
1.5 ft
Connectors
29 pin internal SAS (SFF-8482) - receptacle ¦ 4 pin internal power - male
Connectors (Second End)
7 pin Serial ATA - receptacle
Color
Red
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Designed For
P/N: DRW150SASBK
Storage Cable Type
SATA / SAS cable
Length
1.5 ft
Color
Red
Connectors
Connectors (Second End)
7 pin Serial ATA - receptacle
Compliant Standards
RoHS
Service & Support
Limited lifetime warranty
Designed For
StarTech.com Black 3.5in SATA SAS Removable Hard Drive Mobile Rack for 5.25in Bay