Sveže novice

"Imunski sistemi" zavirajo inovacije v nabavi  

 · 

“Trije Markitovci” so šli v Londonn - vodja Markita v Italiji, Giorgio Luciani in Markita v Franciji, Steve Barraud, pridružil se jima je tudi globalni vodja prodaje pri Markit, Margus Vahemäe. Predstavili smo se kot primer poslovnega partnerja na dogodku Procurement Leaders’, Data Intelligence & Technology Forum med 6. in 7. Novembrom.  

Dogodki kot je ta ponujajo vreden vpogled v trenutne teme in trende v nabavi. Naučili smo se kar nekaj pomembnih stvari, ki so lahko pomembne za izkušnjo vašega podjetja mede transformacijo vaše nabavne funkcije. 

"Imunski sistemi" so odgovorni. 

Ta način poslovanja je tendenca delovanja znotraj veliko podjetij in od zaposlenih zahteva, da podjetja še naprej poslujejo na isti način, kot so poslovala do zdaj. Še zlasti  so na udaru mednarodna podjetja, kjer se lahko učinki odrazijo tako na različnih regijskih in divizijskih organizacijskih enotah. Hitro se lahko med seboj seštevajo in se poenotijo skozi časovne pasove, specializacije znotraj podjetja in jezikovna področja. 

Pogosto zasledimo, da zaposleni želijo uporabiti Markit za ustvarjanje cenovnih in časovnih prihrankov, z realno-časovno primerjavo IT distributerjev in njihove ponudbe, na ogromnem mednarodnem trgu. Kljub temu pa vodstvena struktura enostavno ne dovoli, da bi se aktivnosti usmerile v to smer. Žalostno, ampak je res, kljub vsem prednostim.

Tudi po več letih pogovorov in razburjenja okoli digitalne transformacije, umetne inteligence in ostalih zanimivih tehnologij, ki so lahko v pomoč nabavi, so projekti še vedno velikokrat neuspešni. 

g. Bo Dungal, evangelist disrupcije v nabavi podjetja Danske Bank, je omenil raziskavo podjetja McKinsey, ki navaja da je neuspeh projektov kar 70%. Šokantna statistika, ko pomisliš koliko časa, energije in denarja je vezanega na te projekte. Vse skupaj se odvija prepočasi in izgleda, da je ključnega pomena za neuspeh, ravno izogibanje odločitvam. Tako se dostop do nabavnih inovacij na trgu podjetju izogne. g. Bo je podal tudi mnenje, da kljub temu obstajajo rešitve,  ki pomagajo izogniti se razpisom in nenehnemu iskanju novih dobaviteljev, še vedno prevladuje odločitev "NE". Samo 11% podjetij zajetih v analizo trdi da so “digitalno pripravljena” - glavna vzroka naj bi bila nejasa merila uspešnosti in pa nezadostna podpora deležnikov.

Po navedbah g. Neila Cockerja, je Vodafonov pristop napredoval in zahvala gre programu, ustvarjenem skupaj s Technoportom, imenovanem Tomorrow Street. Program spodbuja in generira inovacije na področju razvoja in digitalne transformacije. 

g. Sam de Frates, senior direktor komercializacije digitalizacije pri Marsu, potrjuje da se je vse skupaj zelo zakompliciralo, ko so začeli svoje delo na digitalizaciji. Veliko različnih držav, veliko različnih podjetij. Nabava pa je nosila celotno težo cele nabavne verige na svojih ramenih. Boljši podatki bi prinesli dodano vrednost, zavzel se je za transparentnost, ki jo ponuja blockchain tehnologija. 

g. Andrea Greco iz podjetja CBRE , največjega podjetja na področju komercialnih nepremičninskih storitev in investicij, predlaga uporabo "poslovnega jezika" s strani vodij nabave. Svojim nabavnikom naj omogočijo lažje izvajanje nabave v novih sistemih in jim onemogočijo nabavljanje izven novo dogovorjenih rešitev, sistemov. Tako bodo lahko porinili "imunski sistem" iz svoje udobne pozicije in povzročili spremembe, ki so za podjetje dobre.  

Velikokrat smo že pisali o neobvladovani nabavi, trditve s strani g. Andrea pa podpirajo tudi naše raziskave. Vredno je omeniti, da kljub politiki podjetja Google, da zaupajo svojim sodelavcem upravljanje denarja podjetja na način kot "bi bil njihov", razmišlja o uvedbi digitilizirane oblike nabavnih kanalov in centralno vodenega nakupovanja. To se dogaja predvsem zaradi naraščajočega števila zaposlenih, tako trdi vodja nabave za regiji EMEA in LATAM pri Googlu, G. Vaishali Salmond.  

Mogoče je že sam izraz digitalna transformacija problem sam po sebi?  

Za digitalizacijo celotnega podjetja, mogoče samo nabavne funkcije, je potrebno izvesti skupek različnih projektov. Primer je recimo , ko se naše stranke odločijo digitalno preobraziti indirektno IT nabavo. Tako si olajšajo bolečino, prihranijo čas in denar. Na koncu koncev je z njihogeva vidika to le ena izmed kategorij nabave, kjer so rešili svoje izzive. Glede na kompleksnost in naravo podjetij, da se sprememb lotevajo počasi in previdno, bi bil mogoče izraz digitalna evolucija primernejši za popis tega potovanja, kajne?

Dobro je povedati tudi nekaj o "pomembnosti čistih podatkov", ampak bomo to prihranili za naslednjič.

Če povzamemo, še en odličen dogodek Procurement Leaders, veliko smo se naučili in veliko svojega znanja tudi delili.