Scythe Glide Stream SY1425HB12M - Case fan - 140 mm
Tootekood: SY1425HB12M
Tootja: Scythe
Garantii: 12 - 24 kuud
Tootepildid on illustratiivsed
Ladu Kogus Eeldatav tarne Hind
KM
CZ016 1 18.05.2026 Teadmata 41,39
DK773  1  27.05.2026 Teadmata 42,28
DK773 0 Teadmata 42,28
Turunduse kirjeldus
To further reduce the noise level new anti-vibration feature has been implemented which is one of the key-feature of the Scythe GlideStream series. All four mounting holes of the GlideStream 140 mm fans are equipped with a rubber pad-inlay. Transfer of vibrations from the operating fan to the PC Chassis or CPU Cooler can be significantly reduced thanks to the rubber pad-inlays.
Similar to Slip Stream 140 mm fans, GlideStream 140 fans are equipped with both the 140 mm mounting holes and the more commonly used 120 mm mounting holes. Hence allows a very wide compatibility range to most PC Chassis as well as CPU Coolers on the market.
To further ease the installation process and increase the compatibility, all Scythe GlideStream 140 mm fans are utilizing installation holes without tunnels. Furthermore a 3-pin to 4-pin adapter and mounting screws are supplied with every GlideStream 140 fan.
Product Description
Scythe Glide Stream SY1425HB12M case fan
Product Type
Case fan
Package Content
Mounting screws for case fans, 3-pin plug to 4-pin Molex adapter
Fan Diameter
140 mm
Fan Height
25 mm
Fan Bearing
Sleeve bearing
Rotation Speed
1200 rpm
Air Flow
84.5 cfm
Noise Level
29.5 dBA
Power Connector
3-pin plug
Rated Voltage
12 V
Dimensions (WxDxH)
14 cm x 2.5 cm x 14 cm
Weight
134 g
Product Type
Case fan
Package Content
Width
14 cm
Depth
2.5 cm
Height
14 cm
Weight
134 g
Fan Diameter
140 mm
Fan Height
25 mm
Fan Bearing
Sleeve bearing
Rotation Speed
1200 rpm
Air Flow
84.5 cfm
Air Pressure
0.88 mm
Noise Level
29.5 dBA
Power Connector
3-pin plug
Rated Voltage
12 V