ViewSonic VX24G1-HD - LED monitor - 24" (23.8" viewable) - 1920 x 1080 Full HD (1080p) - IPS - 300 cd/m² - 1000:1 - 1 ms - 2xHDMI, DisplayPort
Category: Computer Monitors
Code: VX24G1-HD
Brand: ViewSonic
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK060 21 02/06/2026 unknown 727.73
DK060 0 unknown 727.73
Product Description
ViewSonic VX24G1-HD - LED monitor - Full HD (1080p) - 24"
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 24"
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2223537
Energy Class
Class E
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080
Pixel Pitch
0.275 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1 / 50000000:1 (dynamic)
Response Time
1 ms (MPRT)
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
79% NTSC, 111% sRGB
Input Connectors
2xHDMI, DisplayPort
Display Position Adjustments
Tilt
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating
Voltage
AC 100-240 V
Dimensions (WxDxH) - with stand
54.2 cm x 20 cm x 41.6 cm
Weight
2.7 kg
Compliant Standards
CB, RoHS, WEEE, REACH, UkrSEPRO, ERP, EAC, CE/EMC
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Diagonal Size
24"
Viewable Size
23.8"
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080
Pixel Pitch
0.275 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1 / 50000000:1 (dynamic)
Colour Support
16.7 million colours
Colour Gamut
79% NTSC, 111% sRGB
Response Time
1 ms (MPRT)
Vertical Refresh Rate
48 - 180 Hz
Horizontal Refresh Rate
51 - 210 KHz
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare, 3H Hard Coating
Backlight Technology
WLED
Features
HDCP, Eco-Mode
Dimensions (WxDxH)
54.2 cm x 20 cm x 41.6 cm - with stand
Weight
2.7 kg
Interfaces
DisplayPort 1.4 ¦ 2 x HDMI ¦ Audio line-out
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/+20
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Cables Included
1 x DisplayPort 1.4 cable
Backlight Life
30,000 hours
Compliant Standards
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V
Power Consumption SDR (On mode)
16 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
21 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
23 watt
Power Consumption (Max)
26 watt
Power Consumption Stand by
0.5 watt
OS Required
Apple MacOS, Windows 10, Windows 11
Dimensions & Weight Details
Shipping Width
60.2 cm
Shipping Depth
12.2 cm
Shipping Height
41.5 cm
Shipping Weight
4 kg
Service & Support
Limited warranty - parts and labour - 3 years ¦ Limited warranty - backlight - 3 years
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 90% (non-condensing)