StarTech.com 16in DB25 Parallel Female to IDC 25 Pin Header Slot Plate (PLATE25F16) - Parallel panel - DB-25 (F) to 26 PIN IDC (F) - 40.64 cm - grey
Category: Parallel Cables
Code: PLATE25F16
Brand: StarTech
Warranty: 12 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DE748 8 20/05/2026 unknown 133.31
JCBSW2 8 09/06/2026 unknown 158.70
IMXDK 0 unknown 76.19
DK773  17  28/05/2026 unknown 136.68
DK773 0 unknown 136.68
Marketing description
Product Description
StarTech.com 16in DB25 Parallel Female to IDC 25 Pin Header Slot Plate (PLATE25F16) - parallel panel - DB-25 to 26 PIN IDC - 40.64 cm
Type
Parallel panel
Length
40.64 cm
Connector
25 pin D-Sub (DB-25) - female
Connector (Second End)
26 PIN IDC - female
Colour
Grey
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Type
Parallel panel
American Wire Gauge (AWG)
28
Length
40.64 cm
Colour
Grey
Connector
25 pin D-Sub (DB-25) - female