Gigabyte MO27Q28G - OLED monitor - gaming - 27" - 2560 x 1440 QHD @ 280 Hz - 1500 cd/m² - 1500000:1 - DisplayHDR 500 True Black - 0.03 ms - 2xHDMI, DisplayPort, USB-C - speakers
Category: Computer Monitors
Code: MO27Q28G
Brand: Gigabyte
Warranty: 12 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK060 4 02/06/2026 unknown 4,212.50
JCBSW2 9 09/06/2026 unknown 4,366.99
DK060 0 unknown 4,212.50
Product Description
Gigabyte MO27Q28G - OLED monitor - QHD - 27" - HDR
Device Type
OLED monitor - 27"
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2376410
Energy Class
Class F
Adaptive-Sync Technology
NVIDIA G-SYNC
Features
KVM Switch, USB 3.2 hub, USB PD 18 Watt
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 at 280 Hz
Pixel Pitch
0.2292 mm
Brightness
1500 cd/m²
Contrast Ratio
HDR Capable
DisplayHDR 500 True Black
Response Time
0.03 ms (grey-to-grey)
Gaming
Yes
Colour Support
1.07 billion colours
Colour Gamut
99.5% DCI-P3, 84% BT.2020
Input Connectors
2xHDMI, DisplayPort, USB-C
Display Position Adjustments
Height, pivot (rotation), swivel, tilt
Screen Coating
Anti-reflective
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Dimensions (WxDxH) - with stand
60.44 cm x 18.75 cm x 52.65 cm
Weight
6 kg
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Display Type
OLED monitor / White OLED
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class F
Energy Class (HDR)
Class G
Diagonal Size
27"
Adaptive-Sync Technology
NVIDIA G-SYNC
Built-in Devices
KVM Switch, USB 3.2 hub
USB Power Delivery
18 Watt
Native Resolution
QHD 2560 x 1440 at 280 Hz
Pixel Pitch
0.2292 mm
Brightness
1500 cd/m²
Contrast Ratio
HDR Certification
DisplayHDR 500 True Black
Colour Support
1.07 billion colours
Colour Gamut
99.5% DCI-P3, 84% BT.2020
Response Time
0.03 ms (grey-to-grey)
Gaming
Yes
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-reflective
Features
Dimensions (WxDxH)
60.44 cm x 18.75 cm x 52.65 cm - with stand
Weight
6 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
5 Watt
Interfaces
2 x HDMI ¦ DisplayPort 1.4 ¦ Headphones ¦ USB 3.2 upstream ¦ 2 x USB 3.2 downstream ¦ USB-C upstream (DisplayPort Alt Mode, power up to 18W)
Display Position Adjustments
Tilt Angle
-5/+21
Swivel Angle
30
Rotation Angle
90
Height Adjustment
130 mm
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm