Neomounts FPMA-VESA100 - Mounting component (VESA adapter plate) - for LCD display - black - screen size: 10"-30"
Code: FPMA-VESA100
Brand: NewStar
Warranty: 60 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK231 1 19/05/2026 unknown 94.85
DK773 0 unknown 110.73
Marketing description
The Neomounts by Newstar VESA adapter, model FPMA-VESA100 allows a VESA mount with 75x75 mm interface to be used with displays with VESA hole patterns of 100x100. Ideal when flat screen needs different VESA pattern to select wall-, desk- or ceiling mount. Neomounts by Newstar FPMA-VESA100 is suitable for screens up to 30" (75 cm). The weight capacity of this product is 25 kg each screen. Depth of this adapter is 3 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts by Newstar VESA adapter plates. All installation material is included with the product.
Product Description
Neomounts FPMA-VESA100 mounting component - for LCD display - black
Product Type
Mounting component
Mounting Components
VESA adapter plate
Dimensions (WxDxH)
0.3 cm
Recommended Use
LCD display
Recommended Display Size
10"-30"
VESA Mounting Interface
Up to 100 x 100 mm, from 75 x 75 mm
Max Load Weight
25 kg
Colour
Black
Manufacturer Warranty
5-year warranty
Depth
0.3 cm
Colour
Black
Type
Mounting component
Mounting Components
VESA adapter plate
Recommended Use
LCD display
VESA Mounting Interface
Recommended Display Size
10"-30"