Dahua DHI-LM27-E231BN - LED monitor - gaming - 27" - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 200 Hz - IPS - 350 cd/m² - 1000:1 - HDR10 - 0.5 ms - HDMI, DisplayPort - black
Category: Computer Monitors
Code: DHI-LM27-E231BN
Brand: Dahua Technology
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK060 40 18/05/2026 unknown 898.18
DK060 0 unknown 898.18
Product Description
Dahua DHI-LM27-E231BN - LED monitor - Full HD (1080p) - 27" - HDR
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 27"
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2307456
Energy Class
Class E
Power Consumption (On mode)
21 W
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 200 Hz
Brightness
350 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1
HDR Capable
HDR10
Response Time
1 ms (MPRT)
Gaming
Yes
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
85% NTSC
Input Connectors
HDMI, DisplayPort
Display Position Adjustments
Tilt
Screen Coating
3H Hard Coating, Haze 25%
Voltage
VDC 12 V
Colour
Black
Dimensions (WxDxH) - without wall bracket
61.43 cm x 5.72 cm x 36.68 cm
Weight
3.55 kg
Compliant Standards
EMC, CE/LVD
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class E
Energy Class (HDR)
Class G
Diagonal Size
27"
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Pixel Per Inch
81.59
Brightness
350 cd/m²
Contrast Ratio
HDR Format
HDR10
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
85% NTSC
Response Time
1 ms (MPRT)
Gaming
Yes
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
3H Hard Coating, Haze 25%
Backlight Technology
E-LED backlight
Features
Low Blue Light technology
Colour
Black
Dimensions (WxDxH)
61.43 cm x 5.72 cm x 36.68 cm - without wall bracket
Weight
3.55 kg
Interfaces
HDMI ¦ DisplayPort ¦ Audio line-out
Display Position Adjustments
Tilt
Tilt Angle
-5/20
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
VESA interface support, 30000 h lifespan
Cables Included
1 x DisplayPort cable
Compliant Standards
EMC, CE/LVD
Input Voltage
VDC 12 V
Power Consumption (On mode)
21 W
Power Consumption SDR (On mode)
21 kWh/1000h
Power Consumption HDR (On mode)
28 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
24.6 Watt
Power Consumption (Max)
32 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Shipping Width
69.5 cm
Shipping Depth
15 cm
Shipping Height
46 cm
Shipping Weight
4.85 kg
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
40 °C
Humidity Range Operating
10 - 85%