LG UltraWide 49U950A-W - LED monitor - curved - 49" - 5120 x 1440 Dual Quad HD @ 144 Hz - Nano IPS - 1000:1 - DisplayHDR 400 - 1 ms - 2xHDMI, DisplayPort, USB-C - speakers
Category: Computer Monitors
Code: 49U950A-W
Brand: LG Electronics
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DK060 1 02/06/2026 unknown 8,609.09
DK060 0 unknown 8,609.09
Product Description
LG UltraWide 49U950A-W - LED monitor - curved - 49" - HDR
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 49"
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/2334407
Energy Class
Class G
Curved Screen
Yes
Adaptive-Sync Technology
AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-SYNC Compatible
Features
KVM Switch, USB 3.0 hub, USB PD 90 Watt
Panel Type
Nano IPS
Aspect Ratio
32:9
Native Resolution
Dual Quad HD 5120 x 1440 at 144 Hz
Pixel Pitch
0.234 mm
Contrast Ratio
1000:1
HDR Capable
HDR10 / DisplayHDR 400
Response Time
5 ms (grey-to-grey), 1 ms (MBR)
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
98% DCI-P3 (CIE 1976)
Input Connectors
2xHDMI, DisplayPort, USB-C
Display Position Adjustments
Tilt, height, swivel
Screen Coating
Anti-glare
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Dimensions (WxDxH) - with stand
121.51 cm x 26 cm x 59.82 cm
Weight
17.3 kg
Compliant Standards
UL/cUL, KC, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution)
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class G
Energy Class (HDR)
Diagonal Size
49"
Curved Screen
Yes (3800R)
Adaptive-Sync Technology
Built-in Devices
KVM Switch, USB 3.0 hub
USB Power Delivery
90 Watt
Panel Type
Nano IPS
Aspect Ratio
32:9
Native Resolution
Pixel Pitch
0.234 mm
Contrast Ratio
1000:1
HDR Format
HDR10
HDR Certification
DisplayHDR 400
Colour Support
16.7 million colours (8-bit)
Colour Gamut
98% DCI-P3 (CIE 1976)
Response Time
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Screen Coating
Anti-glare
Backlight Technology
LED backlight
Features
Dimensions (WxDxH)
121.51 cm x 26 cm x 59.82 cm - with stand
Weight
17.3 kg
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
10 Watt
Interfaces
2 x HDMI ¦ DisplayPort 1.4 ¦ USB-C (DisplayPort Alt Mode, data, power up to 90W) ¦ Headphones (mini-jack) ¦ 2 x USB 3.0 (Type A) ¦ USB 2.0 upstream (Type B)
Display Position Adjustments
Tilt, height, swivel
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm