Code: TLM626TEL15
Brand: Tripp Lite
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DHCA 7 5/20/2026 unknown 98.80
SYNCA 0 unknown 91.80
IMCAW 0 unknown 107.52
IMCAE 0 unknown 107.52
Marketing description
Product Description
Eaton Tripp Lite Series Surge Protector Power Strip 120V RJ11 RT Angle 6 Outlet Metal 15' Crd - surge protector
Device Type
Surge protector - external
Weight
1.81 lbs
Input Voltage
AC 120 V
Input Connectors
1 x power NEMA 5-15
Output connectors
6 x power NEMA 5-15
Color
White
Dimensions (WxDxH)
12.2 in x 2.2 in x 1.5 in
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Designed For
P/N: CLAMPUSBLK, CLAMPUSW
Device Type
Surge protector - external
Color
White
Input Voltage
AC 120 V
Frequency Required
50/60 Hz
Input Connectors
1 x power NEMA 5-15
Power Output Connectors Details
6 x power NEMA 5-15
Max Electric Current
15 A
Dataline Surge Protection
Phone line - RJ-11
Surge Suppression
Yes
Surge Response Time
1 ns
Surge Energy Rating
1340 Joules
EMI/RFI Noise Filtration
20 dB
Clamping Level
150 V
Circuit Protection
Circuit breaker
Cables Included
Phone cable 15 ft
Equipment Protection Value
75000 US Dollars
Features
On/off switch, LED indicators
Compliant Standards
cUL, UL 1363, UL 1449, UL 497A, FCC Part 68
Service & Support
Limited warranty - lifetime
Width
12.2 in
Depth
2.2 in
Height
1.5 in
Weight
1.81 lbs
Shipping Width
15 in
Shipping Depth
6 in
Shipping Height
2.2 in