Code: PS7224-20T
Brand: Tripp Lite
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
SYNCA 5 5/19/2026 unknown 199.64
IMCAW 0 unknown 203.50
IMCAE 0 unknown 203.50
DHCA 0 unknown 206.64
Marketing description
Tripp Lite's PS7224-20T power strip offers 20 amp, 120V multi-outlet AC power distribution in a convenient 72 inch mountable housing with NEMA L5-20 locking input plug. Offers horizontal or vertical power distribution in rackmount, raceway and workbench applications. Includes 24 output receptacles with 2.795 inch center-to-center spacing, 4.57 m (15-ft.) AC line cord and lighted power switch with locking transparent cover to prevent accidental shutoff. Sturdy all-metal extruded aluminum housing stands up to demanding network, laboratory or factory environments. INPUT/OUTPUT: Input: NEMA L5-20P (twist lock)/Output: 22 NEMA 5-15R & 2 NEMA 5-20RELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 20A FORMAT: 72 in. corded, mountable power strip
Product Description
Eaton Tripp Lite Series Power Strip 120V 22 5-15R; 2 5-20R L5-20P 15' Cd Vertical Metal - power strip
Device Type
Power strip - external
Cord Length
15 ft
Input Voltage
AC 120 V
Output Voltage
AC 120 V
Input Connectors
1 x power NEMA L5-20
Output connectors
24 x power NEMA 5-15
Color
Black, silver
Dimensions (WxDxH)
1.5 in x 1.5 in x 72 in
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Device Type
Power strip - external
Cord Length
15 ft
Color
Black, silver
Input Voltage
AC 120 V
Input Connectors
1 x power NEMA L5-20
Power Output Connectors Details
24 x power NEMA 5-15
Output Voltage
AC 120 V
Compliant Standards
UL, cUL
Cables Included
Power cable - integrated - 15 ft
Rack Mounting Kit
Included
Compliant Standards
UL
Service & Support
Limited warranty - lifetime
Width
1.5 in
Depth
1.5 in
Height
72 in