CyberPower Metered Series PDU20M2F8R - Power distribution unit (rack-mountable) - AC 120 V - input: NEMA 5-20 - output connectors: 10 (NEMA 5-20) - 1U - for Smart App Intelligent LCD OR2200; Smart App Online OL10000, OL6000, OL8000
Code: PDU20M2F8R
Brand: CyberPower Systems
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
SYNCA 6 5/19/2026 unknown 259.35
IMCAE 0 unknown 186.75
IMCAW 0 unknown 186.75
DHCA 0 unknown 253.78
IMCAW 0 unknown 255.73
IMCAE 0 unknown 255.73
Marketing description
The CyberPower 10-outlet rack mount metered power distribution unit (PDU20M2F8R) provides 120V 20A output. It distributes power to 10 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA 5-20P input, with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front LCD for real-time load monitoring. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord.
Key selling points
  • 10 NEMA 5-20R output receptacles
  • 20-amp electrical capacity with circuit breaker
  • 1U rack mount
  • Front LCD for real-time load monitoring
Product Description
CyberPower Metered Series PDU20M2F8R - power distribution unit
Device Type
Power distribution unit - rack-mountable
Rack Size
1U
Weight
5.07 lbs
Input Voltage
AC 120 V
Output Voltage
AC 120 V
Input Connectors
1 x power NEMA 5-20
Output connectors
10 x power NEMA 5-20
Dimensions (WxDxH)
17.5 in x 2.2 in x 1.8 in
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Designed For
Device Type
Height (Rack Units)
1U
Input Voltage
AC 120 V
Input Voltage Range
AC 100 - 125 V
Frequency Required
50/60 Hz
Input Connectors
1 x power NEMA 5-20
Power Output Connectors Details
10 x power NEMA 5-20
Output Voltage
AC 120 V
Max Electric Current
20 A
Circuit Protection
Circuit breaker
Cables Included
Power cable 15 ft
Rack Mounting Kit
Included
Features
Front connectivity, rugged, LCD display, current meter, overload protection, vertical orientation
Compliant Standards
UL 1363, CSA C22.2, RoHS, ETL
Service & Support
Limited warranty - lifetime
Min Operating Temperature
32 °F
Max Operating Temperature
104 °F
Humidity Range Operating
0 - 95%
Width
17.5 in
Depth
2.2 in
Height
1.8 in