CyberPower Metered Series PDU15M2F10R - Power distribution unit (rack-mountable) - AC 120 V - input: NEMA 5-15 - output connectors: 12 (NEMA 5-15) - 1U - for OfficePower CPS1500; Smart App Sinewave PR1000, PR1500, PR750
Code: PDU15M2F10R
Brand: CyberPower Systems
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
DHCA 2 5/20/2026 unknown 209.75
IMCAW 0 unknown 159.84
IMCAE 0 unknown 159.84
IMCAW 0 unknown 210.24
IMCAE 0 unknown 210.24
SYNCA 0 unknown 213.00
Marketing description
The CyberPower 12-outlet rack mount metered power distribution unit (PDU15M2F10R) provides 120V 15A output. It distributes power to 12 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input, with unfiltered electrical pass-through. The current draw for connected equipment is displayed in amps on the front LCD for real-time load monitoring. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified.
Key selling points
  • 1U rackmount
  • 0U vertical rackmount
  • Undercounter installation supported
Product Description
CyberPower Metered Series PDU15M2F10R - power distribution unit
Device Type
Power distribution unit - rack-mountable
Rack Size
1U
Weight
3.97 lbs
Input Voltage
AC 120 V
Output Voltage
AC 120 V
Input Connectors
1 x power NEMA 5-15
Output connectors
12 x power NEMA 5-15
Dimensions (WxDxH)
17.5 in x 2.2 in x 1.8 in
Manufacturer Warranty
Limited lifetime warranty
Designed For
Device Type
Height (Rack Units)
1U
Input Voltage
AC 120 V
Input Voltage Range
AC 100 - 125 V
Frequency Required
50/60 Hz
Input Connectors
1 x power NEMA 5-15
Power Output Connectors Details
12 x power NEMA 5-15
Output Voltage
AC 120 V
Max Electric Current
15 A
Circuit Protection
Circuit breaker
Cables Included
Power cable 15 ft
Rack Mounting Kit
Included
Features
Front connectivity, rugged, LCD display, current meter, vertical orientation
Compliant Standards
UL 1363, CSA C22.2, RoHS, ETL
Service & Support
Limited warranty - lifetime
Min Operating Temperature
32 °F
Max Operating Temperature
104 °F
Humidity Range Operating
0 - 95%
Width
17.5 in
Depth
2.2 in
Height
1.8 in