CyberPower Basic Series PDU15B2F10R - Power distribution unit (rack-mountable) - AC 120 V - input: NEMA 5-15 - output connectors: 12 (NEMA 5-15) - 1U - for Smart App Sinewave PR1000LCD, PR1500LCD, PR750LCD
Code: PDU15B2F10R
Brand: CyberPower Systems
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
SYNCA 4 5/19/2026 unknown 157.36
IMCAW 0 unknown 142.34
IMCAE 0 unknown 142.34
DHCA 0 unknown 156.92
IMCAW 0 unknown 165.62
IMCAE 0 unknown 165.62
Marketing description
The CyberPower 12-outlet (2 front and 10 rear) rack mount basic power distribution unit (PDU15B2F10R) provides 120V 15A output. It distributes power to 12 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing. It can be mounted either horizontally or vertically.
Key selling points
  • 12 NEMA 5-15R output receptacles (2 front/10 rear)
  • 15-amp electrical capacity with circuit breaker
  • 1U rack mount
Product Description
CyberPower Basic Series PDU15B2F10R - power distribution unit
Device Type
Power distribution unit - rack-mountable
Rack Size
1U
Weight
3.97 lbs
Input Voltage
AC 120 V
Output Voltage
AC 120 V
Input Connectors
1 x power NEMA 5-15
Output connectors
12 x power NEMA 5-15
Dimensions (WxDxH)
17.5 in x 2.2 in x 1.7 in