StarTech.com 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane - Dual Drive SATA Mobile Rack Enclosure for 3.5 HDD (HSB220SAT25B) - Storage bay adapter - black
Code: HSB220SAT25B
Brand: StarTech
Warranty: 24 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
SYNCA 46 5/19/2026 unknown 88.73
IMCAW 0 unknown 93.00
IMCAE 0 unknown 93.00
DHCA 0 unknown 93.26
IMCAW 0 unknown 94.38
IMCAE 0 unknown 94.38
Marketing description
Easy, trayless removal and insertion of dual 2.5in SATA hard drives from single 3.5in bay. This 3.5in SATA hard drive hot-swap bay allows you to install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) in an available/unused 3.5in floppy drive bay.
Product Description
StarTech.com 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane - Dual Drive SATA Mobile Rack Enclosure for 3.5 HDD (HSB220SAT25B) - storage bay adapter
Device Type
Storage bay adapter
Color
Black
Expansion Bays
2 x hot-swap - 2.5"
Compatible Bay
1 3.5"
Product Material
Aluminum
Dimensions (WxDxH)
4 in x 5.3 in x 0.9 in
Weight
9.98 oz
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Device Type
Storage bay adapter
Product Material
Aluminum
Color
Black
Processor
No CPU
Bays
2 x hot-swap - 2.5"
Interfaces
2 x SATA 3Gb/s - SATA power ¦ 2 x SATA 3Gb/s - SATA
Connections
2 storage - Serial ATA-300 - 15 pin Serial ATA power ¦ 2 storage - Serial ATA-300 - 7 pin Serial ATA
Compatible Bay
1 x internal 3.5"
Compliant Standards
FCC, RoHS
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Width
4 in
Depth
5.3 in
Height
0.9 in