Code: BP24V15RT2U
Brand: Tripp Lite
Warranty: 24 Months
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
SYNCA 1 5/19/2026 unknown 548.08
DHCA 0 unknown 545.20
IMCAE 0 unknown 559.60
Marketing description
BP24V15RT2U rack/tower external battery pack offers extended battery runtime when used in conjunction with expandable 24V Tripp Lite rackmount and tower UPS systems. Includes heavy gauge cabling with high current DC connector for safe, simple installation. Included mounting accessories support 2U rackmount installation in 2 or 4 post racks, with additional support for upright tower placement. Wallmount installation option available.
Key selling points
  • Supports stacking or rackmount installation using only 2 rack spaces (2U)
  • Includes heavy gauge cabling with high current DC connectors for simple installation
Product Description
Eaton Tripp Lite Series 24V 2U Rackmount External Battery Pack for select UPS Systems - battery enclosure - lead acid
Device Type
Battery enclosure - external
Rack Size
2U
Weight
27.12 lbs
Output Voltage
24 V
Battery
Lead acid
Battery Form Factor
Internal
Dimensions (WxDxH)
17.2 in x 10.5 in x 3.5 in
Manufacturer Warranty
2-year warranty
Device Type
Battery enclosure - external
Battery Enclosure Type
Internal
Height (Rack Units)
2U
Output Voltage
24 V
Technology
Lead acid
Voltage Provided
24 V
Service & Support
Limited warranty - 2 years
Width
17.2 in
Depth
10.5 in
Height
3.5 in
Weight
27.12 lbs
Shipping Width
15 in
Shipping Depth
29.3 in
Shipping Height
21.3 in