ASUS BE24ECSBT - LED monitor - 24" - touchscreen - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 75 Hz - IPS - 300 cd/m² - 1000:1 - 5 ms - HDMI, 2xDisplayPort, USB-C - speakers - black
Category: Computer Monitors
Code: BE24ECSBT
Brand: ASUS
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
SYNCA 1 5/19/2026 unknown 542.74
DHCA 0 unknown 512.28
Product Description
ASUS BE24ECSBT - LED monitor - Full HD (1080p) - 24"
Device Type
LED-backlit LCD monitor - 24" - touchscreen
Energy Label QR Code URL
Https://eprel.ec.europa.eu/qr/1335857
Energy Class
Class E
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 75 Hz
Pixel Pitch
0.2745 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1 / 100000000:1 (dynamic)
Response Time
5 ms (gray-to-gray)
Color Support
16.7 million colors
Input Connectors
HDMI, 2xDisplayPort, USB-C
Display Position Adjustments
Height, pivot (rotation), swivel, tilt
Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Color
Black
Dimensions (WxDxH) - with stand (highest position)
21.2 in x 8.3 in x 18.1 in
Weight
13.45 lbs
Environmental Standards
TCO Certified Displays 9, ENERGY STAR Qualified
Compliant Standards
Display Type
LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix
Energy Label QR Code URL
Energy Class
Class E
Diagonal Size
24"
Panel Type
IPS
Aspect Ratio
16:9
Native Resolution
Pixel Pitch
0.2745 mm
Brightness
300 cd/m²
Contrast Ratio
1000:1 / 100000000:1 (dynamic)
Color Support
16.7 million colors
Response Time
5 ms (gray-to-gray)
Horizontal Viewing Angle
178
Vertical Viewing Angle
178
Backlight Technology
LED backlight
Features
Color
Black
Dimensions (WxDxH)
21.2 in x 8.3 in x 18.1 in - with stand (highest position)
Weight
13.45 lbs
Type
Speakers - stereo
Output Power / Channel
2 Watt
Type
Touchscreen
Interfaces
Headphones ¦ DisplayPort 1.4 ¦ USB-C (power up to 80W) ¦ HDMI ¦ 3 x USB 3.2 Gen 1 downstream ¦ USB 3.2 Gen 1 upstream
Display Position Adjustments
Tilt Angle
-5/+35
Swivel Angle
360
Rotation Angle
180
Height Adjustment
5.1 in
VESA Mounting Interface
100 x 100 mm
Features
Security lock slot (cable lock sold separately)
Compliant Standards
Security Slot Type
Kensington security slot
Input Voltage
AC 100-240 V (50/60 Hz)
Power Consumption SDR (On mode)
18 kWh/1000h
Power Consumption (Typical)
17.7 Watt
Power Consumption Stand by
0.5 Watt
Power Consumption (Off Mode)
0 Watt
Dimensions & Weight Details
Without stand - width: 21.2 in - depth: 2.1 in - height: 13 in - weight: 9 lbs ¦ With stand (highest position) - width: 21.2 in - depth: 8.3 in - height: 18.1 in - weight: 13.4 lbs ¦ With stand (lowest position) - width: 21.2 in - depth: 8.3 in - height: 13 in - weight: 13.4 lbs
Shipping Width
29.4 in
Shipping Depth
6.7 in
Shipping Height
17.3 in