Startech USB C Multiport Adapter, USB-C to 4K 60Hz HDMI 2.0, 100W Power Delivery Pass-through, SD/MicroSD, 2-Port USB 3.0 Hub, GbE, USB Type-C Mini Dock, 12" (30cm) Long Attached Cable - Works w/Thunderbolt 3 (DKT30CHSDPD1) - Docking station - USB-C / Thunderbolt 3 - HDMI - 1GbE
Code: DKT30CHSDPD1
Brand: StarTech
Warranty: Unknown
For illustrative purpose only
Stock Qty Est. Delivery Price
VAT
IMAU 39 18/05/2026 unknown 60.02
DDAU 4 18/05/2026 unknown 65.71
Marketing description
The portable docking station connects your laptop to a 4K 30Hz HDMI monitor (3840 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an ultrawide monitor.
With support for USB PD 3.0 (up to 100W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when you switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
To ensure full adapter functionality, your laptop's USB-C port must support USB Power Delivery.
Product Description
Product Type
Docking station
Docking Interface
USB-C / Thunderbolt 3
Video Interfaces
HDMI
Dimensions (WxDxH)
35.2 cm x 3.4 cm x 1.4 cm
Weight
99 g
Colour
Black, space grey
Networking
Gigabit Ethernet
Manufacturer Warranty
3-year warranty
Product Type
Docking station
Width
35.2 cm
Depth
3.4 cm
Height
1.4 cm
Weight
99 g
Enclosure Colour
Black, space grey
Max Resolution Details
4096 x 2160 - 60 Hz
Data Link Protocol
Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Compliant Standards
USB 3.0
Expansion Slots
1 (total) / 1 (free) x SD / MMC Memory Card ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSD
Interfaces
1 x USB 3.2 Gen 1 - 9 pin USB Type A ¦ 1 x USB 3.2 Gen 1 with Fast Charging - 9 pin USB Type A ¦ 1 x display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x USB-C with Power Delivery (100 W) (power only) - 24 pin USB-C ¦ 1 x network - 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45
Input Device
SD card reader, microSD card reader
Cables Included
1 x USB-C cable - integrated - 30 cm
Features
DisplayPort Alt Mode, 100W power delivery, HDR support
Compliant Standards
FCC, RoHS, DisplayPort 1.4, USB Power Delivery 3.0
OS Required
Service & Support
Limited warranty - 3 years
Shipping Width
10 cm
Shipping Depth
18 cm
Shipping Height
2 cm
Shipping Weight
180 g
Min Operating Temperature
0 °C
Max Operating Temperature
70 °C